RADZIECKI wz.40/II

 

 Hełm głęboki o wyraźnie wyprofilowanych nausznikach i małym daszku oraz lekko odgiętym na zewnątrz obrzeżu. Fasunek mocowany na sześć nitów – wersja „sześcionitowa”. Jest to hełm z okresu II wojny światowej o czym świadczą oznaczenia wewnątrz czerepu (gwiazda na daszku oraz pieczęć z tyłu na nakarczku). Z przodu namalowany polski orzełek.

 

       

 

Bicia i stemple świadczące o wojennym pochodzeniu hełmu.

 

 

       

 

Hełm z namalowaną Kuricą.

 

fot. Militariat

 

    

fot. Militariat

 

Hełm radziecki wz.40 używany w 1 DP im T Kościuszki. Cechą charakterystyczną hełmu jest orzeł wz.43 malowany natryskowo, przez szablon, jasnoszarą farbą. Hełmy takie dostarczane były jedynie w początkowym okresie i występują na hełmach z lat produkcji 1942-43. Prezentowany egzemplarz pochodzi z 1942r.

 

    

fot. bronislaw36

 

Hełmy radzieckie używane w Wojsku Polskim, widoczne orły wz.43 i wz.48 namalowane po wojnie.

 

   

fot. bronislaw36

 

Hełm radziecki wz. 40 II znaleziony w rejonie Wału Pomorskiego w miejscowości Podgaje. Należący najprawdopodobniej do poległego polskiego żołnierza 1DP 1 AWP w lutym 1945 roku.

 

Z kolekcji inter_box

 

Hełm radziecki wz. 40 znaleziony w rejonie przełamania głównej pozycji Wału Pomorskiego. Koło miejscowości Zbice. Na przesmyku miedzy jeziorem Zbiczno i Dobre. Należący najprawdopodobniej do poległego polskiego żołnierza 4 DP 1 Armii Wojska Polskiego w lutym 1945 roku.

 

 Z kolekcji inter_box

 

 

Hełm radziecki wz. 40 II znaleziony w rejonie Wału Pomorskiego w miejscowości Mirosławiec. Należący najprawdopodobniej do poległego polskiego żołnierza 1 lub 2 DP 1 Armii Wojska Polskiego w lutym 1945 roku.

 

 Z kolekcji inter_box


 

 

Hełm radziecki wz. 40 II znaleziony w rejonie Wału Pomorskiego w miejscowości Mirosławiec. Należący najprawdopodobniej do poległego polskiego żołnierza 1 lub 2 DP 1 Armii Wojska Polskiego w lutym 1945 roku. Obok nita mocującego fasunek widoczne trafienie odłamkiem.

 

Z kolekcji inter_box

 

 

 

Hełm radziecki wz.40 używany po wojnie w O.S.P.

 

    

fot. bronislaw36

 

Hełm radziecki wz.40 z zamontowanym polskim wyposażeniem wz.50. Przeróbki dokonano w końcu lat 50-tych, prawdopodobnie w Wojskowych Zakładach Remontowych. Wewnątrz czerepu nie ma żadnych stempli, wyposażenie wyprodukowane w 1959r.

 

    

fot. bronislaw36

 

 

Polska adaptacja radzieckiego hełmu wz.40. Zamontowano wyposażenie od hełmu wz.50 z roku 1960.

 

         

Z kolekcji inter_box