NORWESKI wz.MkII

 Hełm o płytkim czerepie, otoczonym lekko pochylonym rondem. Obrzeże zabezpieczone jest metalową nakładką. W szczycie znajduje się śruba mocująca fasunek. Hełmy te są zaadoptowane po armii brytyjskiej o czym świadczą bicia na rondzie od wewnątrz (np. BMB 1941). Z przodu czerepu (w wersji dla Obrony Cywilnej) znajduje się kalkomania w postaci muru oraz spadających bomb. Przedstawiony poniżej hełm jest "magnetyczny".

 

       

 

Na rondzie po bokach mogą znajdować się po trzy otworki tworzące trójkąt ( charakterystyczne dla hełmów Obrony Cywilnej ).

 

   

 

Charakterystyczne norweskie mocowanie jak i wyposażenie wewnętrzne.

 

         

 

    

 

 

Na bojowych hełmach norweskich MkII (a także innych) stosowano również kalkomanie w postaci tarczy z lwem zwieńczonej koroną.

Zresztą używając określenia "MkII" mamy na myśli różne hełmy tego typu, nie zaś tylko hełmy produkcji bytyjskiej, ponieważ w wyniku zakupów bądź darów Norwegowie otrzymali także hełmy MkI, M1917, M1917A1, produkcji RPA, holenderskiej, kanadyjskiej...

 

    

fot. Militariat

 

Hełmy używane były z oryginalnym wyposażeniem wewnętrznym oraz podpinką, natomiast w przypadku wymiany, najczęściej stosowano zamienniki holenderskie - podobnie jak w poniższym egzemplarzu.