KANADYJSKI wz.MkII

 

Hełm kanadyjski MkII w swoim kształcie jest identyczny z hełmem brytyjskim MkII. Jest to hełm o płytkim czerepie, otoczonym lekko pochylonym rondem. Obrzeża zabezpieczone metalową nakładką. W szczycie znajduje się śruba mocująca fasunek. Sygnowany jest kodem producenta, datą produkcji oraz numerem (może ktoś wie, co oznacza? partia produkcyjna), np: „C.L./C. 1942 62”.

 

         

 

 

O kanadyjskim pochodzeniu hełmu świadczą  sygnatury na rondzie hełmu  C.L./C. 1942

 

 

       

 

Kody wytwórców czerepów:

„A.G./C.” – Aluminium Goods (używane tylko w Royal Canadian Air Force?)

„G.S.W.” – General Steel Wares, Toronto

“C.L./C.” – Canadian Motor Lamp Co, Windsor

 

Wyposażenie wewnętrzne (nieznacznie zmodyfikowane w stosunku do zastosowanego w brytyjskim MkII) wykonane jest, jak się wydaje, z dermy lepszej jakości niż brytyjska, wyciętej w pięć „listków”, która przyszyta jest do fibrowej obręczy i izolowana od niej paskiem gumy, obszytej materiałem. Do obręczy przymocowane są dwa fibrowe pałąki, krzyżujące się w szczycie. W tym też miejscu wykonany jest otwór, przez który przechodzi mosiężna śruba mocująca nakrętką całość do czerepu. Owa śruba mocuje jednocześnie gumowy amortyzator, podklejony od strony głowy użytkownika  dermą. Wyposażenie wewnętrzne izolowane jest od czerepu za pomocą gumowych koreczków, często zabezpieczonych drucianymi zawleczkami.

 

 

 

       

 

   

 

 

Wkładka jest bogato sygnowana. Jej rozmiar wytłoczony jest na fibrowej obręczy, od zewnątrz na fibrowym pałąku oraz czasami na dermie w formie pieczęci. Natomiast od wewnątrz zauważyć można oprócz rozmiaru także kody producenta oraz rok produkcji, np.: „7 1/8 V.M.C. II 1943”. Ponadto często spotkać można jeszcze pieczęcie, np. odbioru woskowego.

 

 

 

       

 

 

Aby przyrównać rozmiar wyposażenia wewnętrznego określonego w calach (podobnie jak w hełmach brytyjskich) do rozmiaru obwodu głowy w cm, należy ten pierwszy pomnożyć przez 8.

 

 

 

Wytwórcy wkładek:

„V.M.C.” – Viceroy Manufacturing Co, Toronto

??? – Scully, Montreal

 

Stosowano podpinki typu brytyjskiego, zarówno te ze sprężynkami, jak i wariant z hełmu MkIII. Często były sygnowane pieczęcią.

 

 

Zawieszki podpinki typu ChinStrap SecuringLug MkII, mocowane najczęściej poprzez nitowanie, choć zdarzają się także zgrzewane do czerepu.

 

 

 

Stosowano podpinki typu brytyjskiego, zarówno te ze sprężynkami, jak i wariant z hełmu MkIII. W użyciu były jednak także inne wzory podpinek, jak na przykład ten poniżej.

 

 

Typowa podpinka kanadyjska.

 

 

Początkowo, w latach 1940-42 hełmy pokrywano lakierem w kolorze brązowym ("kasztanowym"), następnie - do roku 1945 - barwą khaki.

 

 

Bardzo chętnie używano siatek maskujących, w tym - od 1943r. - dwukolorowych typu kanadyjskiego, o różnej strukturze oraz odcieniach.

 

    

 

Często umieszczano pod nią opatrunki osobiste.

 

    

 

 

Egzemplarz poniżej, prezentowany jest wraz z hełmem brytyjskim MkI*, który także - obok MkII - używany był przez oddziały kanadyjskie.

 

         

 

W skład ochrony p/chemicznej żołnierza wchodził także pokrowiec na hełm. Wykonany był z gumowane materiału. Ściągany gumką pod obrzeżem, wyposażony był w fartuch osłaniający kark, który - spięty pod brodą - chronił także szyję. Większość egzemplarzy (wszystkie?) zostało wyprodukowanych w 1942r. Ten model pokrowca został przyjęty na wyposażenie wszystkich żołnierzy Commonwealthu.

 

       

 

 

 

         

fot. Militariat

 

Kanadyjczycy rozpoczęli produkcję swoich hełmów w 1940r. Do tej pory używali hełmów sprowadzonych z Wielkiej Brytanii, takich jak egzemplarz widoczny poniżej, lub hełmów MkI (pierwsze jednostki lądujące na Wyspach).