IZRAELSKI wz.MkII
W zasadzie używając określenia "MKII izraelskie" mamy na myśli całą rodzinę MkII, do której zaliczyć możemy wiele modeli hełmów: MkI* oraz MkII brytyjskie, kanadyjskie, południowoafrykańskie, amerykańskie M1917...
Poniżej widoczne hełmy produkcji RPA
fot. Militariat
Hełmy zaadoptowane przez Izrael łatwo rozpoznać - są przemalowane z zewnątrz na biało (najczęściej wnętrze pozostawione jest w kolorze oryginalnym). Bardzo często właśnie na tym kończyła się adaptacja hełmu. Z biegiem czasu jednak hełm, a zwłaszcza wyposażenie wewnętrzne, ulegało zużyciu. W związku z tym do hełmów montowano nowe. Panowała w tym zakresie niemal zupełna dowolność. Nie powinny zatem dziwić czerepy produkcji RPA z brytyjskim wyposażeniem wewnętrznym i vice versa.
Spotkać można jednak niekiedy egzemplarze z innym rodzajem wkładki, najprawdopodobniej produkcji izraelskiej.
Wzorowane ono było na rozwiązaniu brytyjskim z hełmu MkI*. Różnice są w zasadzie kosmetyczne: fibrowy stelaż wykonany jest z czerwonego materiału, owalny amortyzator nie jest oklejony dermą, a do wykonania potnika użyto nieco innego materiału, którego końce nie są ze sobą zszyte. Brak sygnatur producenta.
Całość przymocowana jest do czerepu na stałe, za pomocą stalowego nitu (podobnie jak w brytyjskim MkI).
Często w hełmach izraelskich znaleźć można fragmenty tamtejszych gazet, czy jako większe fragmenty, czy też jako strzępy przyklejone do wyposażenia wewnętrznego. Wydaje się, że ma to związek ze sposobem magazynowania hełmów - poszczególne egzemplarze były najprawdopodobniej nimi przekładane.
Z gwiazdą Dawida.
fot. Sulla