HOLENDERSKI wz.34

 

 Hełm z mocno wyprofilowanym nakarczkiem. Obrzeże jest podwinięte i zawalcowane pod spód. W nakarczku tuż nad rantem znajduje się podłużny otwór służący do mocowania hełmu do plecaka. Z przodu przymocowana jest owalna odznaka z lwem trzymającym strzały.

Od hełmu wz.27 różni się większym wyprofilowaniem na wysokości uszu.

 

         

 

         

 

Otwór do troczenia hełmu.

 

 

Z przodu przymocowana jest owalna odznaka przedstawiająca godło Holandii (?) (stojący lew trzymający pęk strzał), choć oczywiście zdarzają się również egzemplarze pozbawione oznak (wz.23/27).

 

    

Wyposażenie wewnętrzne hełmu bojowego występuje w postaci trzech płatów skóry, każdy wycięty w dwa listki z otworami na sznurowadło, które przyszyte są do skórzanej obręczy, przymocowanej do czerepu za pomocą siedmiu nitów. Każdy ze skórzanych płatów izolowany jest od czerepu dużym, grubym kawałkiem filcu, także doszytym do skórzanej obręczy. Do niej również, z tyłu, przyszyto skórzany nakarczek, regulowany za pomocą paska wyposażonego w klamerkę z bolcem.

Podpinka, której zawieszki przymocowane są do czerepu za pomocą nitów, wykonana jest ze skórzanego paska, którego długość regulowana jest za pomocą klamerki z blokującą blaszką.  

 

 

Sporo hełmów po wojnie przejęła holenderska OC, dlatego też spotkać można różne rodzaje wkładek, podpinek oraz rodzajów malowania. Wyposażenie wewnętrzne hełmu prezentowanego na poniższych fotografiach, wykonane jest z płatów dermy oraz materiałowej taśmy i nie jest tak wytrzymała, jak wojskowa. Podobnie podpinka – wykonana z dermy i regulowana klamerką bez bolca, nie jest tak mocnej konstrukcji. 

 

       

 

       

 

Po zajęciu Holandii zdobyczne hełmy Niemcy przekazali swoim sojusznikom – Rumunom, którzy jeszcze przed wojną przyjęli na wyposażenie hełmy holenderskie wz.40.

 

---------------------------------------------------------------------

 

Hełm pomimo namalowanej gwiazdy Dawida nie jest hełmem izraelskim jak to często jest błędnie identyfikowany. Jest to logo holenderskiej Obrony Cywilnej z fabryki SCHOLTEN (w Holandii znanej jako BZB = Bedrijfszelfbescherming). 

 

fot. Militariat

 

Kolejny przykład malowania z fabryki Scholten. Tym razem Straż Pożarna (Brandweer).

 

fot. Emile Verbunt

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Hełm prawdopodobnie w malowaniu Straży Pożarnej

 

         

fot. Czarek

 

W malowaniu pocztowców.