FRANCUSKI wz.45

 

Francuski hełm wz.45 nazywany jest popularnie „Joanne d’Arc”. Nie do końca jest znane pochodzenie tej nazwy. Być może ma to coś wspólnego z wyglądem hełmu, bądź datą  jego powstania. Spotkać można także określenie „De Gaulle”.

Wbrew pozorom, patrząc na kształt oraz sugerując się obecnością amortyzatora na czole hełmu, nie był on przeznaczony tylko dla formacji pancerno-motorowych, lecz także dla innych jednostek, w tym piechoty.

 

         

 

 

Hełm kształtem przypomina francuski hełm pancerno-motorowy wz.35. Jednak w odróżnieniu od niego posiada grzebień oraz jest głębszy. Grzebień występuje w wersji znacznie uproszczonej, porównując do tych we wz.15/26, i posiada dwie pary szczelin wentylacyjnych.

 

         

 

    

 

Na czole czerepu zamocowany jest szeroki skórzany amortyzator.

 

         

 

Hełm produkowany był w dwóch rozmiarach ( oznaczanych„1”/”2” lub „P”/”G”).

Na niektórych (wczesnych?) egzemplarzach spotkać można oznaki służby. Wewnątrz czerepu znaleźć można pieczęcie z rozmiarem, datą produkcji oraz nazwą producenta.

 

Mocowanie wyposażenia wewnętrznego wzorowane jest na występującym w hełmie wz.26. Wsporniki nie są jednak ażurowe i przymocowane są do czerepu za pomocą zgrzewania (przypominają raczej literę „T”). Samo wyposażenie podobne jest do zastosowanego w hełmie M1.

Składa się ono z dwóch części, które połączone razem tworzą potnik. Doszyte są do nich bawełniane taśmy ( w formie trzech „V”), tworzące układ nośny, oraz szlufki (8 sztuk), które nasunięte na wysięgniki mocują wyposażenie wewnętrzne do hełmu. Obie części można połączyć za pomocą nap i dopasować do rozmiaru głowy - na potniku, od wewnątrz, naszyta jest tabela, która to ułatwia.

 

 

         

 

 

Podpinka wzoru z hełmu wz.15, wąska, skórzana z klamerką bez bolca.

 

         

 

Zdarzają się egzemplarze wyposażone we wkładki wz.26 oraz w wyposażenie wewnętrzne z hełmu wz.35.

 

    

 

Hełmy pokrywano lakierem w trzech kolorach: zielonym dla wojsk lądowych, niebieskim dla lotnictwa oraz czarnym dla policji (gdzie zwykle, podobnie jak inne modele, hełmy te dokonywały żywota).

 

Hełm wz.45 produkował tylko jeden wytwórca – „FRANCK” w latach 1947-1951.