BUŁGARSKI wz.51

 

 Hełm o słabo wyprofilowanym rondzie i lekko zaznaczonych nausznikach. Na czerepie, z boków i z tyłu znajdują się trzy nity wentylacyjne trzymające wyposażenie wewnętrzne. Wierna kopia hełmu włoskiego wz.33.

 

        

 

Wzór ten wprowadzono na początku lat 70-tych. Jednak nie od razu wyparł on wz.36. Przez pewien czas były one w użyciu jednocześnie. 

 

Podpinka skórzana ze stalową klamerką z bolcem.

 

   

 

Jeden z nitów wentylacyjnych.

 

   

 

Stemple na skórze fasunku.

 

 

Hełm wz.51 z całą pewnością był wzorowany na włoskim hełmie wz.33.  W hełmie bułgarskim budowa czerepu jest bardziej szpiczasta, gdzie w przypadku hełmu włoskiego czerp jest kulisty. Również patrząc na ten wzór hełmu od spodu możemy zauważyć, że ma on kształt owalu. 

 

Z tarczą narodową i gwiazdą ... 

 

    

fot. Militariat                                                    fot. bronislaw36

 

oraz w malowaniu Regulacji Ruchu.

 

    

 

 wz.51/72

 

Odmianą tego hełmu jest wz.51/72 gdzie sylwetka wzorowana jest lekko na hełmie radzieckim. Obrzeże hełmu jak i daszek jest wyraźnie wyprofilowany oraz patrząc od spodu widać, że sylwetka jest owalna.

 

Hełmy były przemalowywane na różne odcienie błękitu w jednostkach ONZ. Błękitne hełmy były używane w miejscu stacjonowania bułgarskich sił ONZ w Kosowie i Kambodży. Również samo rozmieszczenie jak i kolor liter UN nie jest ujednolicony i dlatego możemy spotkać je w kolorze białym jak i czarnym.

 

         

 

 

Hełm regulacji ruchu, fabrycznie pomalowany na biało (również w wewnątrz). W egzemplarzu tym zamontowano wyposażenie z jasnej skóry.

 

         

 

 

Pokrowce (po prawej kopia pokrowca dla Wojsk Ochrony Pogranicza)