BELGIJSKI wz.15
Przed przyjęciem na wyposażenie armii belgijskiej hełmu Adriana testowano włoską Farinę, jednak odrzucono ją, m.in. ze względu na zbyt wielką masę (sięgającą 1,85kg). Hełm o wyraźnie wyprofilowanym daszku i nakarczku. Daszek i nakarczek najczęściej łączony jest ze sobą za pomocą nitów, całość zaś mocowane jest do czerepu przez zawalcowanie tworząc charakterystyczne zgrubienie dookoła czerepu. Brzegi są zawijane do góry i zawalcowane. Grzebień podwójnie profilowany i przymocowany do czerepu czterema rozginanymi nitami. Pod nim znajduje się podłużny otwór wentylacyjny. Grzebień ma również dwa wycięcia wentylacyjne usytuowane przy powierzchni czerepu, służące również do troczenia hełmu. Z przodu usytuowane są dwa prostokątne otworki do mocowania oznaki. W przypadku hełmu belgijskiego jest to głowa lwa. Hełm na zdjęciu w typowym malowaniu z okresu I WŚ. Armia belgijska zaczęła otrzymać te hełmy już pod koniec 1915r.
Stemple wewnątrz czerepu oraz sposób mocowania fasunku. "58" oraz "B2" oznaczają rozmiar hełmu. Brak skórzanego fasunku, który powinien być doszyty do widocznego pasa materiału.
Na poniższym egzemplarzu widoczna jest pieczęć producenta "J.P" - Jouet de Paris. Wynika z tego, że hełm jest jednym z tych, wyprodukowanych w czasie IWŚ przez francuskie fabryki na zamówienie armii belgijskiej, (Belgia była praktycznie pozbawiona takich możliwości)
Z tabliczką kombatancką.
fot. bronislaw36
Hełmy: z oznaką OPL oraz wykonany z korka.
fot. Militariat
Kolejny "korkowiec".
fot. Czarek
Lekki hełm belgijski używany przez oddziały policji, prawdopodobnie w latach 60-tych, choć zarówno kształt, jak i przyjęte rozwiązania, sugerować mogą dużo wcześniejszy okres jego powstania.
Czerep
zbudowany jest z korka bądź sprasowanego kartonu i zabezpieczony mosiężną
nakładką. Aluminiowy grzebień przykrywa dwa niewielkie otwory wentylacyjne.
Wyposażenie
wewnętrzne bardzo zbliżone do rozwiązania zastosowanego w hełmie wz.20.
Podpinka wzorowana na zastosowanej w hełmie wz.15.
W malowaniu dla sanitariuszy?
fot. Czarek
Wersja, w której daszek i nakarczek wykonany jest z jednego kawałka.
fot. Militariat
fot. Czarek