AUSTRALIJSKI wz.MkIII

 

Hełm australijski nosi oznaczenie wz.MkIII (są sygnatury na zaczepie do podpinki). Z przodu ma namalowane W, czyli WARDEN (przewodnik) chodzi o australijską OPL czyli z angielskiego ARP Anti Ride Protection.

 Hełmy tego typu nie posiadają nakładki na rancie. Charakterystyczne jest dla hełmów "talerzowych" australijskich, kanadyjskich, nowozelandzkich i RPA, ze śrubka przykręcana jest nakrętką do góry.

 

    

fot. Militariat

 

 Poniższe hełmy są  identyczne, choć pochodzą z Australii i Kanady. Robione są w tej samej wytworni i wysyłane do Australii i Nowej Zelandii oraz używane w Kanadzie.

 

    

fot. Militariat

 

Produkcję hełmów MkIII rozpoczęto  1938r. osiągając poziom 2mln sztuk. Hełmy MkIII trafiło na wyposażenie wojsk indyjskich oraz nowozelandzkich

 

 

"CS 12705"

 

Hełm australijski MkIII kształtem jest identyczny ze swoim brytyjskim odpowiednikiem. Jedyna, widoczna na pierwszy rzut oka różnica, to brak stalowej nakładki na obrzeżu hełmu. Na zawieszce podpinki występuje sygnatura „MK III” oraz rok produkcji, jednak ten element jest często nie dobity lub pokryty grubą warstwą farby, jak na poniższym zdjęciu.

 

 

Wyposażenie wewnętrzne wzoru brytyjskiego z MkII z dodanymi trzema otworkami w miejscu łączenia się fibrowej (lub wykonanej z podobnego materiału) obręczy, zabezpieczone oczkami szewskimi. Gumowe izolatorki różniły się od brytyjskich i występowały w dwóch odmianach: rozcięty fragment gumowej rureczki o przekroju litery "D" (jak na poniższym zdjęciu) lub niewielkie gumowe krążki.

 

         

 

Rozmiar wyposażenia wewnętrznego oznaczano w postaci pieczęci.

 

 

 

Rozmiar oraz nazwa producenta.

 

 

 

 Amortyzator zastosowany w MkIII wykonany był w całości z gumy i różnił się od brytyjskiego.

 

    

 

Wyposażenie wewnętrzne mocowane było inaczej niż w brytyjskiej MkII - nakrętka znajdowała się na zewnątrz.

 

    

 

Podpinka standardowa Chin-Strap MkII często sygnowane pieczęcią.

 

 

 

 Zawieszki podpinki sygnowane były puncą „Mark III” oraz datą produkcji.

 

Hełmy pokrywano farbą w kolorze piaskowym, o chropowatej teksturze, jednak w materii barwy panowała pewna dowolność.  

 

 

Pokrowiec z moskitierą.