AMERYKAŃSKI wz.OC

 

Został opracowany w 1943r. w odpowiedzi na zapotrzebowanie służb pomocniczych na terenie USA.

Zewnętrznie hełm nieco przypomina bojowy MkI, jednak jest od niego znacznie głębszy i wykonany ze słabszej gatunkowo stali. Obrzeże zawijane jest pod spód hełmu. Na nakarczku widoczne są sygnatury „US GOV’T PROPERTY O.C.D.” (Własność Rządu Stanów Zjednoczonych Biuro Obrony Cywilnej), oraz często znak producenta ( w poniższym egzemplarzu McCord?). Hełm produkowano w jednym rozmiarze.

 

       

 

Wyposażenie wewnętrzne wykonane jest w postaci układu taśm, przynitowanych bezpośrednio do czerepu za pomocą sześciu aluminiowych nitów. Dzięki specjalnym rozwiązaniom rozmiar wkładki można dopasować do różnorodnych rozmiarów głowy. Występują wersje posiadające w części czołowej skórzany potnik.

Podpinka w postaci paska regulowanego za pomocą klamerki bez bolca. Zawieszki podpinki zgrzane bezpośrednio do czerepu.

 

       

 

       

 

Niekiedy na taśmach można spotkać pieczęcie, np. „C”.

 

   

 

Hełmy pokrywano białym (kremowym) kolorem, często nanosząc na czole czerepu

 

          

fot. Militariat

 

 

    

fot. Sulla

 

Kolejny przykład malowania oznaki Policji Pomocniczej.

 

    

 

Hełmy produkowano do końca wojny z Japonią.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Oddziały pomocnicze policji otrzymały hełm (pomijając oczywiście hełmy bojowe, które "dokonywały tam żywota"), który kształtem nawiązywał do M1917. Pokrywany był lakierem koloru białego, a na czole czerepu naniesioną miał oznakę.

 

 

Wykonany był z innej blachy (magnetycznej), niż wersja bojowa, zapewne o znacznie obniżonych właściwościach balistycznych. Nie posiadał żadnych sygnatur producenta. Wewnątrz była pieczęć "właściciela".

 

 

 

 

W stosunku do hełmu M1917 znacznie uproszczono budowę wyposażenia wewnętrznego. Poniżej prezentowany jest jedna z wielu jego odmian.

 

 

Podpinka w wersji stosowanej w hełmach OC, z klamerką bez bolca.

 

 

Hełm będący na wyposażeniu jednostek CD (Civil Defense).

Trudno dokładnie ustalić okres jego produkcji. Według niektórych są to lata po IIWŚ, wydaje się jednak, że może chodzić o okres międzywojenny. Ten model hełmu używali między innymi żołnierze chińscy. Kształtem przypomina bojowy M1917.

 

 

         

 

 

Inny model hełmu używany w CD. Konstrukcją do złudzenia przypomina M1917, jednak zastosowano w nim gorsze materiały oraz uproszczono produkcję.

 

         

 

         

 

 

Kolejny przedstawiciel rodziny amerykańskich hełmów dla CD

 

    

 

         

 

Następny wariant hełmu przeznaczonego dla CD. Jest to o tyle interesujący model, że wykonany został z blachy niemagnetycznej, jedynie nakładka jest magnetyczna.

 

         

 

 

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Hełm M1 Obrony Cywilnej z oznaczeniami Policji Pomocniczej stanu Illinois z drugiej połowy lat pięćdziesiątych.
Czerep stalowy produkcji McCorda z lat 1941-42, przemalowany na biało z namalowanymi od szablonu oznaczeniami.
Gwiazdka na boku hełmu oznacza stopień w hierarchii Civil Defense : Assistant Coordinator na szczeblu stanowym. Jego odpowiednikiem w armii jest generał brygady.
Wkład wyprodukowany jest przez Westinghouse'a w latach 1951-54 (nie posiada dodatkowych insygni), lakierowany na biało. Oznaczenie wykonano w postaci kalkomanii.
 
         
 
         
 
Wkład do hełmu M1 z oznaczeniami Strażaka Obrony Cywilnej.
 
Produkt Westinghouse/CAPAC z 1953 roku, na bazie czerepów wkładów będących odrzutami produkcyjnymi (nie spełniającymi norm jakościowych przyjętych dla wojska). Lakierowany na czerwono. Oznaczenie wykonano w postaci kalkomanii. Zwracają uwagę małe łby nitów mocujących pasy nośne wyposażenia wewnętrznego i ich typ (rozginane). Podkładki podtrzymujące pasy nośne wykonane są ze stali, pozbawionej jakiegokolwiek zabezpieczenia antykorozyjnego.
 
         
 
    
 
Fotografie jak i materiał dzięki uprzejmości Piotra Spalińskiego.
 
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------